Languages

Elazığ Bilim Merkezi’nde Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nün Öğretim Elemanları ile Birlikte Çocuklara Lego Robotlarla Kodlama Öğretildi.

Elazığ Bilim Merkezi’nin 30.01.2017 ile 05.02.2017 tarihleri arasında düzenlemiş olduğu, TÜBİTAK 4004 Robot Bilim Okulu çağrısı kapsamında desteklenmeye değer bulunan “Geleceğin Mühendisleri Yetişiyor” projesine katılan 60 ortaokul öğrencisi, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’ndeki öğretim elemanlarının da katılımıyla Lego Robot Tasarımı, Robot Kodlama ve Algoritma Geliştirme faaliyetlerine yönelik eğitici etkinliklerle, 7 gün boyunca süren eğitimlerini başarıyla tamamladılar.

Öğrenciler proje süresince lego şeklindeki parçaları birleştirerek kendi robotlarını tasarlayıp, bilgisayar üzerinden robota yaptırmak istedikleri hareketleri kodlayarak robota program yüklemeyi öğrendiler. Bununla birlikte robot üzerindeki çeşitli sensörler ile uygulamalarını geliştirdiler. Elazığ İl Özel İdaresi’nin de yer aldığı projede desteklerini esirgemeyen Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet SABUNCU’nun katılımı ve basının ilgisi etkinliğe renk katmıştır.